Własne M

przyjemnie jest żyć w Tychach

Oszacowanie wartości mieszkania lub domu

| Komentarze zamkni?te

Dużo ludzi musi stanąć pewnego dnia wobec potrzeby załatwienia określonych spraw w rozmaitego pokroju urzędach. Charakter tych spraw jest różnorodnej natury, mogą to być sprawy finansowe lub administracyjne. Pośród interesów dotyczących pieniędzy zazwyczaj mamy do czynienia z bankami albo ubezpieczycielami. Wiąże się to na przykład z sytuacją kiedy ktoś zabiega o kredyt na kupno domu albo musi wykupić polisę na jego ubezpieczenie.

Z racji faktu iż jedno i drugie dotyczy ustalenia wartości nieruchomości konieczna i wymagana przez obie instytucje może okazać się formalna wycena nieruchomości. Natomiast to co komuś się wydaje odnośnie wartości jego nieruchomości, a jaka jest jej wartość w rzeczywistości to całkiem różne kwestie. Szacowanie nieruchomości dotyczy w szczególności ustalenia prawdziwej ceny rynkowej nieruchomości, na jaką można ją ubezpieczyć od nieszczęśliwych wypadków, lub na którą można dostać pożyczkę od banku.

Poświadczający tę wartość nieruchomości dokument nazywany jest fachowo operatem szacunkowym. Świadectwo takie może opracować jedynie rzeczoznawca nieruchomości, który jest po odbyciu stosownego szkolenia i otrzymaniu uprawnień. Wyłącznie wtedy taki dokument będzie uznany przez bank albo ubezpieczyciela.

Przypuśćmy zatem iż pan Kowalski zechce zakupić dla swej rodziny mieszkanie w Tychach. Musi on zatem zwrócić się do rzeczoznawcy, który dobrze zna tyski rynek nieruchomości (http://www.rzeczoznawca.czest.pl/rynek-mieszkaniowy-w-tychach/). Wynika to z faktu iż aby racjonalnie i obiektywnie wycenić wartość jakiejś posiadłości trzeba mieć pojęcie o lokalnym rynku nieruchomości, a rzeczoznawcy działający lokalnie zwykle mają do czynienia na co dzień z licznymi transakcjami kupna-sprzedaży nieruchomości i lepiej znają się na rynkowych trendach w obrocie nieruchomościami na danym terenie niż osoba, która dokonuje sporadycznych transakcji raz w życiu.

Komentowanie zakończone dla tego artykułu.

Komentarze zamkni?te

    Komentowanie zakończone dla tego artykułu.